menuordersearch
adhdm.com

تمرکز و روش های تقویت آن ,

۱۳۹۷/۱/۵ یکشنبه
(3)
(0)
تمرکز و روش های تقویت آن
تمرکز و روش های تقویت آن

تمرکز و روش های تقویت آن

در غياب تمرکز، یادگیری درس ها و حل مسئله میسر نخواهد بود.

قبل هر چیز لازم است، تفاوت ميان توجه، تمرکز و دقت مشخص گردد. توجه (attention)مانند یک چراغ قوه عمل می‌کند، که محیط مورد هدف را روشن می‌کند و يک فرايند شناختي معطوف ساختن ذهن، بطور انتخابي، بر روي يک چيز و ناديده انگاشتن ساير چيزها است. توجهحداکثر 30 ثانيه پابرجا مي ماند. تمرکز (concentration) عبارت است از حفظ کانون توجه بر روي يک تکليف خاص. تمرکز به مفهوم گوش به زنگي و هوشياري دروني است. دقت هم توجه به جزئیات را می‌گویند. غير از عواملي هم چون سر و صدا و عوامل ديداري که سبب بر هم خوردن تمرکز مي گردند، عوامل بسيار ديگري در پيرامون و درون ما وجود دارند که آرامش و تمرکز را از ما سلب مي کنند.

 

از اين عوامل مي توان به استرس، ترديد، نگراني و اضطراب اشاره کرد. وقتي بياموزيم که چگونه بايد تمرکز کنيم، ورود اين نيروهاي مخرب به ذهن مان دشوارتر مي گردد. امروزه بشر قرباني تفکرات تاريک، مبهم و مخرب خويشتن است، اما روزي فرا خواهد رسيد که نيروي تمرکز ما، انديشه هاي مزاحم و پريشان کننده را محو خواهد کرد. به يقين تمرکز مطمئن ترين راه براي دستيابي به اهداف است. کنترل افکار نيازمند تمرکز پايدار است. پرتوهاي خورشيد را در نظر آوريد، هنگامي که پرتوهاي خورشيد به کمک يک ذره بين بر روي يک جسم متمرکز ميشوند، گرمايي به مراتب بيش از پرتوهاي پراکنده و ناهمگرا؛ از همان منبع واحد، توليد خواهند کرد. اين حقيقت وجودي تمرکز است. تمرکز خود را پراکنده سازيد و به نتايج معمولي و پيش پا افتاده دست يابيد. اما آن را بر روي يک هدف خاص متمرکز سازيد و به نتيجه اي به مراتب بهتر نايل آييد. وقتي شما تمرکز خود را بر روي يک هدف واحد متمرکز مي کنيد، تمام اعمال، اعم از ارادي و غير ارادي در راستاي دستيابي به آن هدف قرار خواهند شد. چنانچه شما تمام انرژي خود را بطور انحصاري بر روي يک هدف معطوف سازيد، نيرويي خلق خواهيد کرد که اسباب دستيابي به آن هدف، براي شما مهيا خواهد شد.
هنگامي که شما افکار خود را متمرکز مي سازيد، نيروي انديشه شما افزايش مي يابد. لازمه تمرکز همانا توانايي جلوگيري از ورود افکار مزاحم به ذهن است. نيروي اراده به اندازه کافي قوي هست که هر آنچه شما تصور کنيد را برايتان ممکن سازد. ذهن همواره بايستي تحت فرمان و کنترل اراده و جسم نيز تحت فرمان ذهن باشد. توسعه و تقويت تمرکز به ممارست مداوم احتياج دارد. البته ذهن انسان از تاديب و نظم پذيري بيزاراست، بنابرين در مقابل آن مقاومت ميکند. اما شما نيز بايستي با نيروي اراده در برابر تمرد و سرکشي هاي نفس راحت طلب خود ايستادگي کنيد. همه چيز به انتخاب شما بستگي دارد.
در غياب تمرکز، دستيابي به هيچ هدف و مقصودي ميسر نخواهد بود. از موفقيت در تجارت، ورزش و هنر گرفته تا شفا يافتن، تمرکز کليد طلايي اي است که به شما در شکوفا ساختن و تسلط بر پتانسيل ذاتي تان ياري مي رساند. وقتي بر اعتقادات، توانايي ها و اهداف تعريف شده خود تمرکز کنيد، هيچ کس توان و ياراي آشفته ساختن، دلسرد کردن و متوقف ساختن شما را نخواهد داشت. چشم اندازها و رويکردهاي خود را تعين کنيد، و به سوي اهداف و آرزوهاي خود گام برداريد، و تا دستيابي به آنها تمرکز خود را از دست ندهيد. در پرتو نيروي تمرکز ميتوانيد به آرامش درون دست يابيد و شکست ناپذير گرديد.


تمرينات براي انجام تمرينات يک محيط ساکت و آرام را بيابيد. سعي نکنيد بيش از حد خودتان را تحت فشار قرار دهيد. انجام تمرينات تمرکز دشوار بوده و بعضا طاقت فرسا است. از روزي 5 دقيقه شروع کنيد و بتدريج زمان تمرين را افزايش دهيد. اما چنانچه در ابتدا از عهده تمرينات بر نيامديد مايوس نشده و به آنها ادامه دهيد. تمام حواستان را متمرکز تمرينات کنيد و به هيچ چيز ديگري فکر نکنيد.


1- يک کتاب را انتخاب کرده، سپس تعداد واژه هاي هر پاراگراف را شمارش کنيد. البته بدون گذاشتن انگشت بر روي لغات و تنها با چشمها. سپس سعي کنيد تمام واژه هاي يک صفحه کامل را بشماريد.


2- از عدد يک تا 100 را بطور معکوس شمارش کنيد: 100،99،98…. 3- تمرين فوق را مجددا تکرار کنيد، اما اين بار شمارش را از 100 آغاز کرده و 3 عدد درميان ادامه دهيد: 100،97،94….

3- يک شکل هندسي نظير دايره و يا مستطيل رسم کنيد و درون آن را به رنگ دلخواه رنگ آميزي کنيد. بر روي آن تمرکز کنيد. شما بايستي تنها به آن شکل هندسي نگاه کنيد، نزد شما تنها چيزي که وجود عيني دارد، همان شکل هندسي است. عاري از هرگونه افکار مزاحم و نامربوط و يا هرگونه عامل پرت کننده حواس. به چشمان خود فشار نياوريد و با واژه ها به آن فکر نکنيد.
4- سعي کنيد به در روز اول به مدت 5دقيقه جريان تفکر خود را فقط روی کتاب درسی متمرکز کنید.
5- يک تصوير کاملا نا آشنا را به مدت چند دقيقه مشاهده کنيد. سپس بکوشيد جزئيات تصوير را به خاطر آوريد.
شما می‌توانید برای تقویت تمرکز، مطالعه و یادگیری بهتر با ما تماس بگیرید

- کتاب نقص توجه و بیش فعالی، اصفهان، چهار راه فردوسی انتشارات نشر نوشته می‌تواند مؤثر باشد(نویسنده عابدی و قوام1388 چاپ ششم)
جهت درمان تمرکز بدون دارو می‌توانید از ما مشاوره بگیرید

ارتباط بیش فعالی با تصادفات رانندگی. نویسنده(قوام)روزنامه اطلاعات
ارتباط بیش فعالی با تصادفات رانندگی. نویسنده(قوام)
telegram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
اصفهان
whatsup